Samochód w leasingu

Leasing

Leasing samochodowy to przekazanie praw przez leasingodawcę na leasingobiorcę. Ten drugi jest zobowiązany do uiszczania comiesięcznych opłat ratalnych. Koszty te pokrywane są z dochodów firmy, która korzysta ze środka trwałego. Leasingodawca to oczywiście firma leasingowa, a leasingobiorca to klient, który prowadzi własną działalność gospodarczą. Warto tutaj jeszcze wspomnieć o tym, że leasingobiorca musi najpierw nabyć przedmiot, który chce przekazać w leasing. Podmiot, od którego go nabywa w umowie nazywany jest zbywcą. Umowa może trwać od nawet miesiąca do maksymalnie sześciu lat. Już na wstępie trzeba zaznaczyć jednak, że w przypadku niespełniania zobowiązań leasingowych, środek trwały zostanie odebrany i będzie to wiązało się z dodatkowymi kosztami finansowymi dla leasingobiorcy.

Finansowy i operacyjny

Leasing finansowy różni się od operacyjnego pod wieloma względami. Po pierwsze, w koszty prowadzenia działalności gospodarczej w leasingu operacyjnym wpisuje się opłatę wstępną oraz części kapitałową i odsetkową rat leasingowych. W trakcie umowy trzeba natomiast zamortyzować minimalnie czterdzieści procent wartości pojazdu. Odpisów amortyzacyjnych dokonuje firma leasingowa na podstawie opłat ratalnych dokonywanych przez klienta. Jeśli chodzi o leasing finansowy to w koszty wpisuje się część odsetkową rat leasingowych oraz odpisy amortyzacyjne, gdyż w tym przypadku to klient ich dokonuje. W trakcie trwania umowy musi on zamortyzować całą wartość środka trwałego, który wziął w leasing i po zakończonej umowie, bez dodatkowych opłat, zostaje jego jedynym właścicielem. Jeśli natomiast chodzi o leasing operacyjny, to kwota wykupu będzie różna w zależności od tego, ile procent wartości auta spłaci się w trakcie trwania umowy leasingowej.

Kredyt i leasing

Bez wątpienia największą zaletą leasingu jest łatwiejsze uzyskanie środków na zdobycie pojazdu w porównaniu z kredytem. Opłaty są stałe i niezmienne, chyba że korzystamy z leasingu leasingwalutowego. Największą zaletą kredytu jest to, że po jego spłacie kredytobiorca staje się właścicielem pojazdu. Leasing ma także wady. Minimalna kwota leasingu to pięćdziesiąt tysięcy złotych. Dodatkowo, należy pamiętać, że jest to długoletnie zobowiązanie i każdy musi je bardzo dokładnie przemyśleć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

three × 5 =